Röportaj: Deniz Bektik

“Nothing is as powerful as being live at the other side of the world.”

-Öncelikle nasılsın? Kariyerin hakkında nasıl hissediyorsun?

Hayatımı müzikle geçindirme şansını yakayalayacağımı hiç düşünmemiştim. Şimdi bunu yapabiliyorum. Dünyadaki en müteşekkir ve en özgür kadın olduğumu hissediyorum.Bu yaz müzikle çok uğraşıyorum. Pek çok yeni şarkı olmakla birlikte, farklı sanatçılarla da iş birliklerimiz var. Çok ilham verici bir yıl oldu ve bir o kadar macera yaşadım. Bu da ilhamımı durdurulamaz kıldı.

-Müziğe keman çalarak başladın. Ardından elektronik müziğe yöneldin. Kendi sesini bulman nasıl bir süreçti?

Klasik keman çalmaya 5 yaşında başlamıştım. 14 yaşıma geldiğimdeyse bazı gruplarda çalıyordum. Son olarak 18 yaşımda klasik esintilerle birlikte kendi müziğimi üretir oldum, diyebilirim.

-İnsanlar Oscar And The Wolf ile yaptığın “Back To Black” uyarlamana bayıldı. Partnerlik nasıldı? Sizi yine bir arada görebilecek miyiz?

Max iş arkadaşı olarak da arkadaş olarak da çok sevimli ve uyumlu bir insan. Back To Black benim için büyülü gibiydi. İşlerime çok fazla sanatçı davet etmeyi ve yapımı üstlenmeyi düşünüyorum. Yani evet, böyle planlar var.

-Renkli albüm kapakların ve güçlü bir ifadesi olan kliplerin var. Sözler ve videolar arasındaki ilişkiye ne diyebiliriz?

Klipler şarkılarımın metaforu, diyebilirim. Rattlesnake öfke hakkındaydı ve klip buradan doğdu. Alibi metafor olarak yaşadığım ilişkilerdeki varlık kaybıyla ilgiliydi ve videoda da bunu gösterdik. Birbirini bütünleyerek gitmesi bizim için önemli.

-Önceden çok seyahat etmediğini söylemişsin. Şu an pek çok tura katılıyorsun. Nasıl hissediyorsun, farklı kültürlerden neler öğrendin?

Geçen yıl çok seyahat ettim ve çok fazla şey öğrenme fırsatı yakaladım. Dominik sahillerine bayıldım, Peru’daki kültür de inanılmazdı. Bütün bunlar bana öyle ilham verdi ki… Anlatabileceğimi sanmıyorum. Ayrıca bakış açımı değiştirerek nedenselliğime de çok şey kattı. Tarih dersinde öğrendiklerimizin bile farklı ve canlı bir yanını görmek bile buna işaret. Dünyanın bir ucunda yaşamak kadar güçlü bir şey yok. Bunu sadece o yeni havayı koklayarak bile anlayabilirsiniz.

-Escalate parçana o kadar çok kareografi yapıldı ki çoğu dansçı bu şarkıyı kullanıyor adeta. Bu sana farklı hissettirdi mi? Nasıl karşıladın?

Mükemmel bir şey. Brazilya’dan çok fazla iş izledim. Rattlesnake ve Golddigger da çok fazla kareografide kullanıldı. Yaptığın sanatı, başka bir sanatın içinde görmek çok farklı hissettiriyor. Müziğimi hissiyatlarıyla birleştirmeleri ve beğenmeleri beni çok mutlu ediyor.

İstanbul nasıldı?

Yaptığımız en havalı konserlerden biriydi. Çok kalabalıktı ve çok sıcak bir atmosfer vardı. İstanbul’a arkadaşlarımla bir hafta erken geldim. Gezip deneyimlediğim pek çok şey oldu.

Peki, beraber çalışmak istediğin sanatçıları sorsak…

Rapçilerle iş birliği yapmayı çok istiyorum. Bu konuda davetlerim de mevcut.

 -Sence dünyadaki en büyük problem ne?

Aklı başında bir devirdeyiz. Fakar hoşgörüsüzlük ve korku bizi yönetiyor. Sonuç olarak, insanlar karar alırken daha baskın olmalılar ve ne istediğini savunarak hareket etmeliler. Hoşgörü hepimiz için çok önemli.

Kendin hakkında bir şeyi değiştirme şansın olsaydı, neyi değiştirirdin?

Kesinlikle biraz daha sabırlı olmak isterdim. Ayrıca empati yeteneğimin de gelişmesini arzu ederdim. Oldukça açgözlü bir insanım. Çok fazla şey yapmak istiyorum ve hemen olmasını istiyorum.

Son olarak yakın gelecekteki planlarını soralım.

Tekli-EP formatında yeni parçalarım yayına girecek. İnsanların yeni işlerimi duyması için sabırsızlanıyorum. Bu yaz oldukça fazla işle uğraştık. Hepsini söylemeyeyim fakat beklemede kalıp hep beraber gözlemlersek şahane işler olacak.